2012 Bahar Albümlerinden En Önemli Şarkılar

22 Nis

Bu blog yazısına birkaç kere başladım, ama şu an dank etti: Sevgili Okuyucularım albüm eleştirisi okumak isteseler, girer LA Times’a okurlar zaten, benim aman şu şarkı çok güzel, bu şarkının sound’u söyle dememe hiç gerek yok. Onun yerine bu bahar çıkan albümlerde göze çarpan birkaç şarkıyı sizlere yazayım istedim ki İstanbul bahar aşklarına hazırlıksız yakalanmayın.

Madonna’dan Masterpiece

Canımız, kraliçemiz, pop ikonomuz, İstanbul’un bu seneki en önemli konuğundan başlıyorum elbette. Madonna pek beklenen albümünü geçen ay çıkardı, ancak insanlarda genel bir hayal kırıklığı gözlenmedi değil. Dört çocuklu, yeni boşanmış, arada mükemmel bir film yapmış bir kadının pop müziğin tam ortasında yer alamaması çok doğal. (Sıkı Radikal okuyucuları bu cümleyi argümanı tanıyacaklardır. Ama sakin olun, o argümanın aslı LA Times’daki bir müzik otoritesine ait.) Bu haline rağmen Madonna öyle bir şarkı yapmış ki, çok net ‘yemeyin, yanında yatın’. Ki şarkının sözlerinde bu önerme azıcık var. Bu şarkıyı mutlaka İlahi İşaret’te bahsettiğim Mısırlı dostuma adadığımı söylememe gerek yok. Siz de hayatınızdaki masterpiece’lere korkmadan söyleyebilirsiniz. Hafiften ağlamayı ihmal etmeyin.

The Ting Tings’den Hang it Up, ama Inertia Remix

İlk albümleriyle hepimizi kendimizden geçiren bu haşarı ikili yepyeni bir albüm yaptı, ve onların albümü de beklentileri pek karşılamadı. Ben hayatımda ilk defa bir albümün delux edition’ını aldığıma sevindim, zira Hang it Up’ın ve Guggenheim’ın harika remixlerini bu sayede dinleme şansına eriştim. Bu yazıda bahsettiğim Intertia Mix ise hepsinden farklı. Bu şarkıyı mutlaka ikinci veya üçüncü date sonrası o yakışıklıyı ateşle yatağa atarken dinleyin. Diyeceksiniz tam deli gibi öpüşür ve gömlekleri yırtarcasına üzerimizden çıkarırken nasıl olacak bu? Cevap vereyim: Öncelikle date’e gömlekle gittiğiniz için sizi tebrik ediyorum. Olması gereken bu. Sonra sadede geleyim. Ayarlayacaksınız bir şekilde, size transandantal bir deneyim vadediyorum, lame olmadan bunu nasıl kotarabileceğinizi siz bileceksiniz artık. Siz o haldeyken şarkı çalmaya başlasın, bana teşekkür edeceksiniz. Hele kafanız azıcık güzelse, ne bu şarkı, ne date, ne de bu ateşli seks bitsin isteyeceksiniz. Enjoy!

Candan Erçetin’den Ali

Tamam, bu albüm Temmuz 2011’de çıkmış olabilir ama benim için yeni bir albüm. Geçen yaz ülkeye dönmedim, onun yerine deli gibi bir dil kursuna gittim. Kaçırmışım. Bu nedenle Candan Erçetin’in köküne kadar oryantalist albümünü yeni dinleyebildim. Albümde pek çok şarkıyı beğensem de Ali’nin yeri bambaşka. Koşarak Türkiye’ye gelip Ali adında yağız bir delikanlıya aşık olasım var bu şarkı nedeniyle. Ah ah, şu geldiğimde Boğaz kenarında dalyan boylu, inci dişli bir Ali ile tanışsam, şarkıdaki gibi aşık olsam, ne güzel olur. Siz de bu güzel İstanbul günlerinde böyle bir aşk yaşıyorsanız veya buna yaklaştığınızı hissediyorsanız bu şarkıyı kaçırmayın Sevgili Okuyucular. Ali diye sayıklarken bana ve Candan’cığıma siz de katılın.

Artık hazırsınız. Gidin, aşık olun. Hadi bakalım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: