G sosyal güvenlik hakkı :GYM!

1 Kas

“Çağdaş Sosyal Güvenlik Hukuku’nda Realist Akımlar” adlı derlemede yayınlanmış makalemden alıntıdır.

Bilindiği üzere sosyal güvenlik hukuku, kişinin hayatını sürdürebilmesi için gerekli olan minimum saygınlığı kendisine sağlamayı amaçlamaktadır. Bunu da emeklilik, meslek hastalığı gibi çeşitli sigortalarla gerçekleştirdiği gibi aynı zamanda çeşitli yardımlarla gerçekleştirir. 21yy.’ın ihtiyaçlarına baktığımızda ise bu klasik modellemelerin eksiklikleri göze çarpmaktadır. İşte günümüz G’leri için de gym bir sosyal güvenlik eksiği haline gelmiştir. Bu ihtiyacın büyüklüğü ise her zaman olduğu gibi toplumun yüzde 10’nun G olduğunu düşündüğümüzde ortaya çıkacaktır.

G dediğimiz insan, ilişkiye girdiği zaman bir çok hukuksal ve sosyal güvenceden mahrumdur. Öyle ki Türkiye açısından evlenmek, çocuk sahibi olmak gibi hakları olmadığı gibi, bir ilişki içinedeyken straight’lere toplumun yüklediği ahlaki baskıdan da yoksun kaldığı için ilişkinin sağlam bir temele oturması sadece ilişkideki iki kişinin yaratıcılığına bırakılmıştır. Hal böyle olunca uzun süreli ilişkiler inanılması güç bir hayale dönüşmektedir.

Bir olay üzerinden gidelim. G olan A ve B, aşkları her zamanki gibi tehlikede iken 9 yıldır düzenli bir ilişki yaşamayı başarmış olup, her ikisi de 37 yaşındadır. Oldukça zengin olan B, iş yerinde kalp krizi geçirip hayatını kaybeder. Bu durumda A’ya kalmayan mirastan bahsedemeyeceğimiz gibi aslında bu olayda hukukun bu hali ile tartışılması gereken hiç bir durum yoktur. Ancak A’nın hayatına minimum saygınlıkla devam edebilmesini bir şekilde sağlamamız gerekiyor.

You start with your look and always finish with your manners teorisi uyarınca A’nın G world’e geri dönüp hayatına yeni birini bularak devam edebilmesi için ortalamanın üzerinde bir vücudu olması kaçınılmaz bir gereklilik.

Kısıtlı pazar yapısında her sonlanan ilişki ardından sıfırdan başlamak zorunda kalan G’nin en büyük gerekliliği yoğun rekabet ortamında her geçen gün önemi artan vücüdudur.  Sosyo-ekonomik sınıfların çok az rol oynadığı bu alt kültürde her yerle bir olduğunda tekrar doğan G’nin bir önceki ilişkisinden elinde kalan tek şey de malesef ki yine vücüdu. Şimdi diyeceksiniz; nasıl yani, devlet G’leri gym’e mi göndersin! Evet en azından sosyal güvenlik kapsamında bunu yapsın.

Sorun çözmeye odaklıdır, sosyal güvenlik hukuku. Örneğin amacı yaşlılığı önlemek değildir bunun toplumsal bir gerçeklik olduğunu kabullenir, emeklilik maaşını sağlar. G world’ün bu durumunu da şuan değiştiremeyeceğine göre en azından G’lerin saygınlığı için minimum gerekliliği olan gym ihtiyacı karşılanması, toplumun önemli bir kesiminin hayatını saygın bir biçimde sürdürebilmesi açısından oldukça önemlidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: