Deniz Bakyal’ın Skandal Yaratan Videosu

11 May

Uludağ Üniversitesi’nde katılmış olduğum Özel Hayatın Gizliliği Platformu’nda gerçekleştirdiğim konuşmamdan alıntıdır.

Video’nun içerine girmeye gerek bile duymuyorum. Bunun montaj olup olmadığı da kanımca hiç önem arzetmiyor. Deniz Baykal istifa etti. Bunun bir kabullenme değil bir meydan okuma olduğunu söyledi. Ancak buna ne açıdan baktığımızda bir meydan okuma olarak görmemiz gerektiğini bize açıklamadı. Argümente etmedi/edemedi.

Şimdi ise Deniz Baykal’ın geri dönüp dönmeyeceği tartışılıyor. Az önce Radikal gazetesinin internet sitesindeki CHP’nin geleceğine dair olan forum’u inceledim. 12 sayfa boyunca yer alan yorumlarda sadece 2 kişi geri dönmeli demiş.

Dönmemeli! Sevgili CHP delegeleri ve Deniz Baykal. Bugün Türkiye’de AKP karşındaki en güçlü kitleyi temsil ediyorsunuz. Bu kitle için bir iktidar umudusunuz/duydunuz. Video gerçek ya da değil ama şuan herkesin kafasında Deniz Baykal’ın evli bir kadınla bir beraberliği olduğu  düşüncesini oturttu. Aksini ispatlamak için gerekli güce sahip olduğunuza inanıyorum. İktidar buna yanaşmasa kendinize sonsuz güvenseniz basını sıradışı bir güç ile arkanıza almaya yetecek kadar kuvvetli bir kozunuz var aslında. Ancak durum böyle gelişmedi. Kabul edelim, Türkiye şartlarına baktığımızda da bunu yaptığı düşünülen birinin iktidarda olma ihtimali yok. Anlamakta çeşitli zorluklar çekeceksiniz genel kurulda tekrar kendisini seçeceksiniz diye korktuğumdan bunun nasıl bir felakete yok açabileceğini sizlere izzah etmek isterim.

CHP’nin bir prototipi vardır. Sol-demokrat olmaktan öte bürokrat-elittir CHP. Tabii ki oy veren herkesin bürokrat olması gerekmez, o kadar elit de değillerdir zaten özünde. Sadece onay verdikleri yaşam tarzı budur. Bu prototipin en iyi örneği anadolu yakası kadınlarıdır. Sarıya boyanmış saçları, eteklerindeki hafif yırtmaçları, tabu yapıp asla konuşmadıkları konuları, saygılı tavırları ve yeri geldikçe yükselttikleri sesleri ile tam bir CHP kadınıdırlar. Bu kadınlar kocaları onları aldatsa bunu sineye çekebilirler ama umut buldukları Baykal’larının eşini aldatması fikri dahi onlar için affedilmezdir.

CHP kendine özgü bir ahlak anlayışı olan bir partidir. Bu partinin ahlakına göre de aile; gösterişten uzak bir hayat süren ve oldukça decent bir kurumdur. Baykal’ın bu videosu CHP’nin en dinamik kaynaklarından biri olan bu decent aileyi sarsmaktadır.

Öte yandan “Baykal’a rağmen oyumu verdim” diyen kitle de sayıca azımsanamayacak kadardır o %20’nin içinde. Tekrar gelmesi ile o oylara sonsuz güle güle demek gerekir.

Şimdi bu konunun G’lerle alakası ne diyeceksiniz. Tek düşündüğüm konu da bu değil herhalde burada 13 kişiyim. Ancak yine de sizin hatrınıza kıyıdan köşeden bağlamak istersem… Bugün Türkiye’de aktif olarak G bir hayat yaşayan politikacının göz önünde olması imkansızdır. Bu da tamamiyle toplum ahlakına yön verebilme yeteneğine sahip olanların bu konuda bir adım atmamasından kaynaklanır. Oysa haydi gönül isterdi ki G bir politikacımız olsun, evlenmiş olsun da onun G eşini aldattığı videoyu tartışıyor olalım.

Ne acıdır ki bu videodaki her şey doğruysa, Deniz Baykal çıkıp doğrudur oldu dese, bu toplum zamanla bunu hazmedecek noktaya, G evlilikleri kabul edeceğinden önce gelir. Sonra da oturur yozlaşmayı tartışırız.

Reklamlar

Bir Yanıt to “Deniz Bakyal’ın Skandal Yaratan Videosu”

  1. Giddens 11 Mayıs 2010 22:56 #

    Grotius harika bir yazı ile karşımızda. Ben şahsen Deniz Baykal için daha istifanın üzerinden 5 dakika geçmişken söyleyenen o cümleyi hatırlatmak istiyorum: “Keşke yenildiğinde gitseydi.” Defalarca seçim kaybeden birisinin ancak “seks” skandalıyla gitmesi, hatta onu bile “gider gibi yapması” esas üzücü olan.
    Bir de G yaklaşımı var tabi. Burada da can alıcı nokta politikacıların ahlak konusunda önden giden insanlar olma zorunlulukları. Rüşvet konusunda, hak yeme konusunda ahlaklı olmayıp, aile-yatak-pipi illa ki kukuya girer noktasında “ahlaklı” olması hiçbir şey ifade etmez. Politikanın tanımlarından birisi “sınırlı şeylerin paylaşımı”dır. Ahlak da bu sınırlı “şeylerden” midir?
    Giddens, sitedeki, akademik dünyadaki değil, der ki, no, değildir. Ahlak toplumsal değil, bireysel olmalıdır. Öyle bireyler yetişmelidir ki, hem kendi kendilerine ahlakı tanımlasınlar, hem de aynaya baktıklarında bundan utanmasınlar.
    Ben de sinirlendim Grotius, ben de.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: