G Style Relationships – 1

8 May

Eş-yazarı olduğum İlişki Hukuku adlı kitabımdan alıntıdır.

Madem G’sin, her şeyi aştın da geldin buraya, eski moda ilişki kuralları ile bir ilişki sürdürmemen gerekiyor. Bir kere hemcins durumu var. Yani kandıramazsın karşındaki, yemez! Yok barda gördüğüm diğer çocuğa hakkaten bakmadımcılık burada sökmez. Zekisin dedik, işini bilirsin dedik, yeni bir format yaratmanın gerekliliği açık.

Burada bu yeni ilişki methodlarından open gay commitment’ı işleyeceğiz. Open gay commitment (OGC), iki erkeğin baştan bunu öngörmesi tezi üzerine kurulmuş sorunsuz yürüme garantisi olan bir ilişki şeklidir. Hayatın getireceklerinin bilinmezliğinin tartılmasına dayanan bu ilişki modelinde tarafların karşılaşabileceği tek sorun gelecek güvencesinden yoksunluktur. Ancak unutulmaması gereken, zaten rasyonel dünyada ilişkideki diğer kişi üzerinden gelecek güvencesi sağlanamayacağı gerçeğidir.

Modellemenin karmaşıklğı sebebi ile bir örnek üzerinden konuyu aydınlatmayı uygun görüyorum. G kişisinin G kişisi ile bir ilişkisi olduğunu varsayalım.(Çeşitli görüşmelerin ilişkiye dönüşmesi için bknz: p. 785) Bu 2 G’nin olduğu ilişkide 24 kişi olduğunu göz önünde bulundurun. 24 kişi sürekli evde film izleyip, beraber park yürüyüşleri yapıp, sinemaya gidip arkadaşları ile içemezler. Beraber ilişkileri yokmuş rahatlarında takılmalılar ama bunu beraber yaptıkları için bir yandan da commited oluyorlar. Öyle ki bu 2G bir gece dışarı çıktı. İçkiler, sohbetler ve dans var. Etrafta tabii ki de diğer G’ler hemen farkedildi. Üzerine konuşulmaması ne kadar garip olur. Sürekli beğenmemek de olmaz. Biri 3. kişi G için yakışıklı dedi. İşte işlerin kızıştığı an! Özünde bir cat fight! Diğeri hadi konuşsana demeli ya da daha da ileri gidip kendi konuşmalı. Şimdi G’miz bir 3.cü kişi G ile konuşuyor. Diğerinin ne yaptığını onun G’liğine bırakıyoruz. Bu konuşan o an şunu tartmalı. Konuşuyorum da geceye bu 3. kişi ile de devam edebilirim. Bu durumda ilişkimi kaybedebilirim ya da kaybetmeye de bilirim.

Bu oyunu burada bırakıp ilişkimin yanına dönüp bunu bir geyiğe dönüştürüp ilişkimi mi kuvvetlendireceğim, yoksa…

Aslında bu seçimler daima yapılıyor ama burada bunların tartıldığı gerçeğinin açıklığı söz konusu. İşte bu ilişkide de open olan bu. Açıklık! G’miz bir gece başka arkadaşları ile çıktı. Bir 3. kişi ile flörtleşiyor. Devam mı tamam mı? Söyleyecek mi söylemeyecek mi? Vazgeçmeyi göze alabilir mi alamaz mı? Bunlar hesaplanacak! Hesaplanırken de ilişkide olduğu G’sini tartacak. Ben söylmezsem o da söylemiyordur bunu kaldırabilecek miyim?/Söylersem ilişkimizin bu yeni halini kaldırabilecek miyim?/ İyi de sırf benim söylemem ona da dürüst olma yükümlülüğü yüklemez gibi düşünceleri süzgeçinden geçirecek. Tek başına 10 kişi olduğundan 1 dk içinde durum muhakemesini tamamlayıp aslında en doğru sonuca ulaşması mümkün.

Görüldüğü üzere OGC, kuralların o 2G için, ilişki içinde geliştiği ve kendilerine uygun dinamiğin yarattığı doğal sınırlarla şekillenmiş tailored bir ilişki modellemesi ve bu kadar kendi üstlerine göre dikildiği için dar ya da geniş gelme ihtimali yok. Kanaatimce, her ilişkinin bir ömrü olduğunu da hesaba katarak, OGC var olan süreyi en iyi şekilde değerlendirme yollarından biri.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: